Лопе де Агире

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lope de Aguirre
Роден(а)ноември 8, 1510(1510-11-08)
Починал(а)октомври 27, 1561(1561-10-27) (воз. 50 г.)
НационалностSpanish
Занимањеconquistador

Лопе де Агире (8 ноември 1510 – 27 октомври 1561) бил баскиски шпански[1] конквистадор кој истражувал во Јужна Америка. Бил нарекуван Ел Loco („Лудиот“), а самиот за себе велел: „Гневот на Бога, принцот на слобода, кралот на копното“.[2] Агире е најдобро познат по неговата последна експедиција по реката Амазон во потрага по митското златно царство Ел Дорадо“. Во 1561 Агиреe испратил писмо до шпанскиот монарх Филип II , прогласувајќи независност на државата Перу. Експедицијата на Агире завршила со неговата смрт, и во наредните години, од страна на историчарите е сметан за симбол на суровост и предавство од времето на раната историја на колонијална шпанска Америка,[3][4] по што станал антихерој во литературата, на филм и во другите уметности.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mari Carmen Ramirez; Tomas Ybarra-Frausto; Hector Olea (24 April 2012). Resisting Categories: Latin American and/or Latino?. Yale University Press. стр. 157. ISBN 978-0-300-18715-1. https://books.google.com/books?id=Wmu-iHLqWMMC&pg=PT157. 
  2. Charles Nicholl (23 June 1997). The Creature in the Map: A Journey to El Dorado. University of Chicago Press. стр. 27. ISBN 978-0-226-58025-8. https://books.google.com/books?id=1fHrQDPShngC&pg=PA27. 
  3. "Lope de Aguirre". (2010). In Encyclopædia Britannica. Retrieved October 08, 2010, from Encyclopædia Britannica Online: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/9899/Lope-de-Aguirre
  4. Bart L. Lewis (2003). The Miraculous Lie: Lope de Aguirre and the Search for El Dorado in the Latin American Historical Novel. Lexington Books. стр. 7–8. ISBN 978-0-7391-0787-4. https://books.google.com/books?id=CJfqbKUsVq8C&pg=PA7. 
  5. Thomas Gómez (2009). „Génesis de un antihéroe: Lope de Aguirre entre crónicas, literatura, cine y otras artes“. Guillermo Serés, Mercedes Serna Arnáiz. Los límites del océano: estudios filológicos de crónica y épica en el nuevo mundo. Centro para la Edición de los Clásicos Españoles. стр. 65–74. ISBN 978-84-936665-2-1. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Galster, Ingrid (1996). Aguirre oder Die Willkür дер Nachwelt. Умре Бунт des baskischen Konquistadors Lope де Aguirre во Historiographie und Geschichtsfiktion (1561-1992). Франкфурт на мајна: Vervuert Verlag, 3-89354-075-X
  • Galster, Ingrid (2011). Aguirre о Ла posteridad arbitraria. Ла rebelión del conquistador васко Lope де Aguirre en historiografía y ficción histórica (1561-1992). Богота: Ед. Universidad del Rosario и Еd. Universidad Javeriana, 978-958-738-204-4 .
  • Мартинез Tolentino, Jaime (2016 Година). Dos cronicas desconocidas де Lope де Aguirre. Мадрид: Editorial Fundamentos, 2012. 978-8424512613.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]