Ломајвитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ломајвитски јазик
Lomaiviti
Застапен воФиџи
ПодрачјеФиџи
Говорници1,627  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lmv

Ломајвитски јазикцентралнотихоокеански јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот го зборуваат околу 1.627 жители во Фиџи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]