Прејди на содржината

Локи Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмит како придружничка на нејзиниот сопруг (десно од претседателот Џими Картер) во САД, 1977 година

ХанелореЛокиШмит ( мом. Glaser ; 3 март 1919 – 21 октомври 2010 година) [1] била германска екологистка . Таа била жена на Хелмут Шмит, кој бил канцелар на Германија од 1974 до 1982 година [2]

Животот и работата

[уреди | уреди извор]

Ханелоре Глејзер е родена во 1919 година во Хамбург . Таа се омажила за Хелмут Шмит во 1942 година. Тој бил политичар кој постанал канцелар на Западна Германија во 1974 година.

Во 1976 година, Локи Шмит ја основа Stiftung zum Schutze gefährdeter Pflanzen (македонски: фондација за заштита на загрозени растенија), која подоцна станала Stiftung Naturschutz Hamburg und Stiftung zum Schutze gefährdeter Pflanzen (македонски: фондација за заштита на природата за заштита на природата загрозени растенија).

Во 1980 година, таа ја формира кампањата Цвет на годината, кампања за подигање на јавната свест за заштита на загрозените диви цвеќиња во Германија. За оваа работа ѝ беше доделена титулата професор од Универзитетот во Хамбург. Била почесен доктор на Руската академија на науките во Санкт Петербург и на Универзитетот во Хамбург .

Новата ботаничка градина во Хамбург е преименувана по нејзино име, односно во „ Loki-Schmidt-Garten “ во 2012 година.

Таа е погребана на гробиштата Олсдорф .[3]

Наследство

[уреди | уреди извор]

Во нејзина чест се именувани <i id="mwKQ">Puya loki-schmidtiae</i>, Pitcairnia loki-schmidtiae и скорпијата Tityus lokiae. [4]

Семејство

[уреди | уреди извор]

Локи и Хелмут Шмит се венчале на 27 јуни 1942 година; имале еден син (кој починал како доенче) и ќерка.

Подоцнежните години

[уреди | уреди извор]

Во 2009 година, ѝ е доделена наградата почесен граѓанин (Ehrenbürgerschaft) - највисокото одликување - на Хамбург.[5] Таа починала во текот на ноќта на 20/21 октомври 2010 година, на 91-годишна возраст, во нејзиниот дом во Лангенхорн . Бракот со Хелмут Шмит траел 68 години.

Публикации

[уреди | уреди извор]
 • Schützt die Natur: Impressionen aus unserer Heimat . Хердер Верлаг, 1979 година,ISBN 3-451-18225-4 .
 • Х.-У. Рејер, В. Мигонго-Буке и Л. Шмит: Теренски студии и експерименти за дистрибуција и потрага по храна на пидени и малахитни кингери на езерото Накуру (Кенија). Во: Journal of Animal Ecology, Band 57, 1988, S. 595–610, Zusammenfassung ,ISSN 0021-8790
.
 • W. Barthlott, S. Porembski, M. Kluge, J. Hopke und L. Schmidt: Selenicereus wittii (Cactaceae). Епифит прилагоден на амазонските шуми со поплави Игапо . Во: Plant Systematics and Evolution, Band 206, 1997, S. 175–185,ISSN 0378-2697
.
 • Die Botanischen Gärten во Германија . Верлаг Хофман и Кампе, 1997 година,ISBN 3-455-11120-3 .
 • Die Blumen des Jahres . Верлаг Хофман и Кампе, 2003 година,ISBN 3-455-09395-7 .
 • P. Parolin, J. Adis, MF da Silva, IL do Amaral, L. Schmidt und MTF Piedade: Флористички состав на поплавна шума во архипелагот Анавилханас, Бразилска Амазонија . Во: Amazoniana, Band 17 (3/4), 2003, S. 399–411, Abstract ,ISSN 0065-6755
.
 • Локи: Hannelore Schmidt erzählt aus ihrem Leben . Верлаг Хофман и Кампе, 2003 година,ISBN 3-455-09408-2 .
 • Mein Leben für die Schule . 2005 година,ISBN 3-455-09486-4
 • Erzähl doch mal von früher: Loki Schmidt im Gespräch mit Reinhold Beckmann . Верлаг Хофман и Кампе, 2008 година,ISBN 3-455-50094-3 .

 

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 1. Profile of Hannelore "Loki" Schmidt
 2. Hannelore Schmidt: Conservationist who worked to protect endangered plants, The Independent Obituary, 28 October 2010.
 3. Loki Schmidt in Ohlsdorf beigesetzt Hamburger Abendblatt; 3 November 2010 (de)
 4. Das ist eisern! 65 Jahre Schmidt-Einander, Hamburger Abendblatt. 26 June 2007. Retrieved 13 February 2009.
 5. „Ehrenbürgerschaft für Loki Schmidt (Press release)“, Hamburg Parliament (German), 9 February 2009, Архивирано од изворникот на 19 July 2011, Посетено на 24 July 2009CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)