Лодано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта од 2003 година со Лодано.
Грб на Лодано.

Лодано - село и поранешно седиште на истоимената општина во округот Валемаџа во кантонот Тичино, Швајцарија.

Воздушен поглед (1954 година)

Првпат било забележано во 1224 година како Лодино.

Општината имала 70 жители во 1709 година, што се зголемило на 85 во 1801 година, 140 во 1850 година и 141 во 1900 година. Потоа се намалило на 134 во 1950 година и на 86 во 1970 година, пред повторно да се зголеми, на 171 во 2000 година и 191 година во 2003 година. Општината имала површина од 13,76 км².

Во 2004 година, општината била вклучена во поголемата, соседна општина Маџа .

Библиографија[уреди | уреди извор]