Ловренц Кошир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловренц Кошир

Ловренц Кошир (словенечки: Lovrenc Košir ; Долна Луш, 29 јули 1804 - Виена, 7 август 1879 ) бил австриски службеник кој работел во Љубљана.[1]

Тој, заедно со Роланд Хил и Џејмс Чалмерс, се смета за дизајнер на поштенски марки. Тој ја претставил својата идеја во 1835 година, пет години пред првата поштенска марка во Англија, но дошло до неразбирање со властите.[2] Во СФРЈ, во негова чест, објавена е серија од 4 брендови со неговиот лик на 21 август 1948 година, како и печат на автентична марка на 27 август 1948 година, исто така со неговиот лик. Ознаките важеле до 31 декември 1948 година година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lovrenc Košir - Biography“. Stmp Domain. Посетено на 29 јануари 2019.(англиски)
  2. „Lovrenc Košir - idejni izumitelj poštne znamke“. Sistory. Посетено на 29 јануари 2019.(словенечки)
  3. „YUGOSLAVIA 1948 Lovrenc Kosir Air Mail USED“. ebay. Посетено на 29 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]