Ловоноански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливоноански јазик
Alavana
Застапен воСоломони
ПодрачјеВаникоро
Говорници4  (2012)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3vnk

Ловоноанскиот е австронезиски јазик кој се зборува на островот Ваникоро во Соломоните. Според податоците од 2012 година, јазикот го зборувале само 4 луѓе што го класифицира како скоро исчезнат јазик.[1] Јазикот бил заменет со доминантниот јазик на островот, теануански јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • François, Alexandre (2009), „The languages of Vanikoro: Three lexicons and one grammar“, Во Evans, Bethwyn (уред.), Discovering history through language: Papers in honour of Malcolm Ross, Pacific Linguistics 605, Canberra: Australian National University, стр. 103–126

Надворешни врски[уреди | уреди извор]