Лобиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лобиски јазик
Lobiri
Застапен воБуркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска, Гана
НародЛобијци
Говорници(440 во 1991–1993 г.)e18
Јазично семејство
нигер-конгоанско
Дијалекти
моруански
Јазични кодови
ISO 639-3lob
{{{mapalt}}}
Јазична карта на Буркина Фасо, лобискиот е во светложолта боја.

Лобиски, познат и како мивански или лобирирски, е африкански јазик кој се зборува во Буркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска и Гана. Јазикот е дел од групата на гурски јазици.

Поврзано[уреди | уреди извор]