Лиjна Керсна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиjна Керсна

Лиjна Керсна (родено Лепик; родена на 3 април 1980 година) е естонска новинарка, државен службеник и политичар. Од 2021 до 2022 година Керсна била министер за образование и истражување.[1] [2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Керсна дипломирала на општото средно училиште Ласнамае во 1998 година и на Универзитетот во Тарту во областа на новинарството и односите со јавноста во 2005 година.

Работела како водителка и уредник во Естонската јавна радиодифузија од 1998 до 2002 година. Од 2002 до 2004 година, таа работела како раководител за односи со јавноста на Федерацијата на студентски сојузи на Естонија. Во 2004 година, таа работела како главен специјалист во Канцеларијата за печат на Министерството за рурални прашања, како заменик-директор на Одделот за односи со јавноста на Министерството за земјоделство и шумарство на Естонија од 2005 до 2006 година и била негов раководител од 2006 до 2007 година. Од 2007 до 2010 година и повторно од 2012 до 2013 година, Керсна била советник за медиуми на Владата на Естонија; Од 2010 до 2012 година била директор за владини комуникации на Владата на Естонија. Од 2013 до 2015 година билае шеф на канцеларијата на советник на премиерот на Република Естонија.

Керсна е член на Естонската Реформска партија од 2015 година. Таа е член на Парламентот од 2015 година. Таа била министерка за образование и истражување во првиот кабинет на Каја Калас. Керсна поднела оставка на 30 јуни 2022 година, откако против неа била отворена кривична постапка во врска со отстапувања од правилата за набавка за да се обезбеди снабдување со брзи тестови за коронавирус за училиштата за време на појавата на СОВИД-19.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лиина Керсна е мажена за Вахур Керсна, со кој има син.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Reform, Center announce incoming ministers“. ERR (англиски). 2021-01-24. Посетено на 2021-04-19.
  2. „Liina Kersna“. Eesti Vabariigi Valitsus. Government of Estonia. Посетено на 2021-04-19.
  3. „Criminal proceedings prompt Liina Kersna to resign as education minister“ (англиски). ERR. 30 June 2022. Посетено на 18 July 2022.
  4. Hein, Inna-Katrin (1 February 2008). „Liina Lepik: teadsin, et minust saab Vahur Kersna naine“ (Estonian). Elu24. Посетено на 28 June 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]