Ли Бај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ли Бај
ЗанимањеПоет
НационалностКинез
Периодтанг

Ли Бај или Ли Бо (кинески: 李白, пинјин: Lǐ Bái}}; 701 – 762) — кинески поет. Тој бил дел од групата на поети и научници наречени „Осум бессмртници на виното“ во поема од Ту Фу. Ли Бај често се смета еден од најголемите поети во кинеската книжевност, заедно со Ту Фу. Околу 1.100 поеми напишани од Бај денес се зачувани. Првиот превод на некој од западните јазици бил во 1862 година во Франција[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. D'Hervey de Saint-Denys (1862). Poésies de l'Époque des Thang (Amyot, Paris). See Minford, John and Lau, Joseph S. M. (2000)). Classic Chinese Literature (Columbia University Press) ISBN 978-0-231-09676-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слободна енциклопедија за Ли Бај:

Преводи на делата: