Ли Јон-пхо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Кореја Ли Јон-пхо
Leeyoungpyo.jpg
Ли со тимот на Ванкувер во 2011.
Лични податоци
Полно име Ли Јон-пхо
이영표
Роден на 23 април 1977 (1977-04-23) (45 г.)
Роден во Хончхон, Канвондо, Јужна Кореја
Висина 1.77 м (5 ст 10 ин)[1]
Позиција лев бек
Младинска кариера
1996–1999 Конкук Универзитет
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2002 ФК Сеул ФК Сеул 60 (3)
2003–2005 ПСВ ПСВ 81 (1)
2005–2008 Тотенхем Тотенхем 70 (0)
2008–2009 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 18 (0)
2009–2011 Ал-Хилал Ал-Хилал 46 (0)
2012–2013 Вајткапс Ванкувер Вајткапс 65 (1)
Вкупно 340 (5)
Репрезентација
1999–2002 Јужна КорејаЈужна Кореја 23 23 (1)
1999–2011 Јужна КорејаЈужна Кореја 127 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Ли Јон-пхo (корејски: 이영표; Корејски изговор: [јас.jʌŋ.pʰjo]; роден на 23 април 1977 година) е пензионираннај Јужно корејски фудбалер. Ли бил препознатлив по својата брзина и дриблинг вештини. Неговиот поранешен тренер Мартин Јоледнаш го нарекол "најдобриот лев бек во Холандија".[2][3]

Пред да настапува за Тотенхем и Борусија Дортмунд, Ли ја започнал својата професионална кариера во фудбалскиот клуб Сеул, тогаш познат како Анјанг ЛГ во К Лига 1 на Јужна Кореја и потоа преминал две години во ПСВ Ајндховен од Холандија, заработувајќи високи признанија од тогашниот тренер на ПСВ Гус Хидинк, кои претходно му бил тренер во репрезентацијата на Јужна Кореја за време на Светското првценство во 2002 година.Признат како најдобар лев одбранбен играч во Холандија во сезоната 2004-05 сезона, англискиот Тотенхем успеал да го потпише и покрај големата конкуренција со неколку клубови во Серија А. На 19 ноември 2008 година, Ли станал седмиот корејски играч кој настапил повеќе од 100 пати за репрезентацијата на Светскиот Куп бараж против Саудиска Арабија. Во текот на Азискиот куп 2011, Ли бил капитен на репрезентацијата двапати, заменувајќи го редовниот корејски капетан, Парк Жи-Сунг.

Кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „네이버 인물검색“. Naver people searching. Посетено на 24 April 2013.
  2. Duerden, John. „John Duerden reports on Tottenham's new Korean star“. soccerphile.com. Посетено на 18 August 2007.
  3. „What now for 'Berbs' and 'Bruce'?“. ESPN.com. Архивирано од изворникот на 11 December 2004. Посетено на 18 August 2007.