Лија Ален

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лија Браун Ален (англиски: Leah Allen; 6 ноември 1884 во Провиденс, Род Ајленд[1]февруари 1973[2]) била американски астроном и професор по астрономија во колеџот Худ.

Таа се приклучила на опсерваторијата Лик како асистент во 1908 година.[3] Професор Ален почнала да предава астрономија во Худ во 1928 година.[4]

Образование[уреди | уреди извор]

 • Училиштето Хоуп Стрит, 1902
 • Универзитет Браун, 1904-1906, специјална работа за астрономијата под професор Винслоу Аптон[3]
 • Колеџ Велесли, M.A. 1912[5]

Награди именувани во нејзина чест[уреди | уреди извор]

 • Наградата „Лија Б. Ален“ за извонредност по математика и наука, колеџ Худ
 • Наградата на „Лија Б. Ален“ за астрономија, колеџ Худ

Дописници[уреди | уреди извор]

Членства[уреди | уреди извор]

Публикации[уреди | уреди извор]

 • „Една студија за специфичниот спектар на ѕвездата Ета Кентаури“ (магистерски труд, 1912)is held in the Wellesley College Archives Архивирано на 29 март 2017 г..
 • Радијалните брзини на дваесет јужни променливи ѕвезди од класата Мене; Една студија за промените во спектарот на Т Centauri (Билтен на Опсерваторијата Лик) Универзитетот на Калифорнија Прес (1925)

WorldCat

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-03-29. Посетено на 2016-01-31.
 2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-03-29. Посетено на 2016-01-31.
 3. 3,0 3,1 Mary Proctor."Halley's Comet after 75 years rushes Earthward again", San Francisco Call, August 23, 1908.
 4. http://www.hood.edu/adminservices/news.cfm?featureID=2031[мртва врска]
 5. Wellesley College (15 October 1942). „Report of the President“. Wellesley, Mass – преку Internet Archive.
 6. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2008-08-23.
 7. „Finding Aid to the William F. Meggers Papers, 1917-1966“. www.aip.org. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2018-12-02.
 8. The Fifty-seventh Meeting of the AAS was held at Hood College, Frederick, Maryland, from Monday to Wednesday, December 28–30, 1936 at the invitation of Leah B. Allen, Professor of Astronomy. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-05-13. Посетено на 2009-06-26.
 9. Dorrit Hoffleit "The Maria Mitchell Observatory:For Astronomical Research and Public Enlightenment"JAAVSO Volume30, 2001, p70" http://www.aavso.org/publications/ejaavso/v30n1/62.pdf Архивирано на 9 јануари 2009 г.