Лицинија Евдокија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лицинија Евдокија
Licinia Eudoxia.JPG
Сопружник Валентинијан III
Петрониј Максим
Династија Теодосиева династија
Татко Теодосиј II
Мајка Елија Евдокија
Роден(а) 422
Цариград
Починал(а) 462
Цариград

Лицинија Евдокија (422 - 462) била ќерка на византискиот цар Теодосиј II и Елија Евдокија и сопруга на западноримскиот цар и Валентинијан III.

Таа била внука по таткова линија на царот Аркадиј и Елија Евдоксија, а по мајчина линија на Леонтиј, софист од Атина.

На 29 октомври 437 година во Цариград се омажила за западноримскиот цар Валентинијан III. Двајцата имале две ќерки, Евдокија и Плацидија.

Во 439 година Евдоксија, со раѓањето на својата прва ќерка Евдокија, ја добила титулата Августа.

По смртта на Валентинијан на 16 март 455 година Лицинија Евдоксија била натерана да се омажи за неговиот наследник Петрониј Максим.

Набргу потоа на 2 јуни 455 година вандали те на Гејзерик го нападнале Рим и ја киднапирале Лицинија Евдоксија и нејзините две ќерки во Африка. Во 462 година била ослободена и вратена во Цариград.

Таа дала средства за изградба на базиликата Црква Свети Петар во Окови во Рим.