Лицен-Визенгрунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лицен-Визенгрунд (германски: Lützen-Wiesengrund) била општинска заедница во округот Вајсенфелс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала источно од Вајсенфелс. Седиштето на општинската заедница била во Лицен. Била распуштена во јануари 2011.

Општинската заедница Лицен-Визенгрунд се состои од следниве општини:

  1. Делиц
  2. Лицен
  3. Зесен
  4. Цорбау