Лихтенштајн (Баден-Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтенштајн

Lichtenstein

Поглед на Лихтенштајн од исток
Поглед на Лихтенштајн од исток
Поглед на Лихтенштајн од исток
Грб на Лихтенштајн
Лихтенштајн (Баден-Виртемберг) во рамките на Германија
Лихтенштајн (Баден-Виртемберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Тибинген
Округ Ројтлинген
единици 4 маала
Градоначалник Хелмут Кнор
Основни податоци
Површина 34,24 км2
Надм. височина 507 м
Население 9.166 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 268 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RT
Пошт. бр. 72805
Повик. бр. 07129
Портал www.gemeinde-lichtenstein.de
Местоположба на Лихтенштајн во рамките на округот Ројтлинген
Карта
Карта
Координати 48°25′37″N 9°15′13″E / 48.42694° СГШ; 9.25361° ИГД / 48.42694; 9.25361Координати: 48°25′37″N 9°15′13″E / 48.42694° СГШ; 9.25361° ИГД / 48.42694; 9.25361

Лихтенштајн (герм. Lichtenstein) — гратче и општина во административниот регион Тибинген во Баден-Виртемберг, Германија. Местото е распослано на подножјето на висорамнината Швапски Алб и брои 9190 жители[2].

Како единица местото е основано на 1 јануари 1975 г. како збир од поранешните независни општини Хонау (Трајфелберг), Холцелфинген и Унтерхаузен.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лихтенштахн е збратимен со:

Атракции[уреди | уреди извор]

  • Лихтенштајнски замок - над Хонау.
  • Црква Св. Јован (Johanneskirche) во Унтерхаузен.
  • Црква Св. Власиј (Sankt-Blasius) во Холцелфинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)
  2. Населеност и вработеност Архивирано на 31 март 2010 г., Покраински завод за статистика на Баден-Виртемберг, 31 декември 2008 (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]