Лихтенберг (Саксонија)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лихтенберг
Грб на Лихтенберг
Лихтенберг (Саксонија) се наоѓа во Германија
Лихтенберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Бауцен
Општ. заед. Пулсниц
Локални единици 2
Градоначалник Кристијан Мегел (CDU)
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 326 м
Население 1.632 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01896
Повик. бр. 035955
Местоположбата на Лихтенберг во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°11′00″ СГШ 13°58′00″ ИГД / 

Лихтенберг (германски: Lichtenberg) е општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]