Прејди на содржината

Лихтенау (Средна Франконија)

Координати: 49°16′N 10°41′E / 49.267° СГШ; 10.683° ИГД / 49.267; 10.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтенау
Црква во Имелдорф
Црква во Имелдорф
Црква во Имелдорф
Грб на Лихтенау
Лихтенау (Средна Франконија) во рамките на Германија
Лихтенау (Средна Франконија)
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Средна Франконија
Округ Ансбах
Месни единици 20
Градоначалник Уве Рајсман (СДП)
Основни податоци
Површина 41,39 км2
Надм. височина 390 м
Население 3.856 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AN
Пошт. бр. 91586
Повик. бр. 09827
Портал www.markt-lichtenau.de
Местоположба на Лихтенау во рамките на округот Ансбах
Карта
Карта
Координати 49°16′N 10°41′E / 49.267° СГШ; 10.683° ИГД / 49.267; 10.683

Лихтенау (германски: Lichtenau) — општина во округот Ансбах, во областа Средна Франконија, во сојузната покраина Баварија, Германија.

Се смета дека гратчето е родно место на прочуениот мечувалски мајстор Јоханес Лихтенауер.

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]