Листа на хеви метал групи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворно движење: 1967-1979[уреди | уреди извор]

Во доцните шеесетти години на минатиот век бројни бендови експериментираат со блуз-рок звукот. Тоа ќе прерасне во нов правец со име хеви метал. Во осумдесеттите хеви металот полека ќе почне да се дели на под-жанрови со кои полесно се објаснуваат разликите во звукот на бендовите, кој се разликува од оној на бендовите создавачи на овој правец. Некој од бендовите кои започнале да го создаваат хеви метал движењето биле: