Листа на најфреквентни аеродроми во светот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во продолжение е дадена листата на најфреквентни аеродроми во светски рамки според бројот на патници.[1]

Редослед Град Аеродром Патници (2007)
1. Flag of the United States.svg Атланта Атланта-Хартсфилд Џексон 89,379,287
2. Flag of the United States.svg Чикаго Чикаго-О'хер 76,159,324
3. Flag of the United Kingdom.svg Лондон Лондон-Хитроу 68,068,554
4. Flag of Japan.svg Токио Токио-Ханеда 66,671,435
5. Flag of the United States.svg Лос Анџелес Аеродром Лос Анџелес 61,895,548
6. Flag of France.svg Париз Париз-Шарл де Гол 59,919,383
7. Flag of the United States.svg Далас/Форт Ворт Далас-Форт Ворт 59,784,876
8. Flag of Germany.svg Франкфурт Аеродром Франкфурт 54,161,856
9. Flag of the People's Republic of China.svg Беиџинг Аеродром Беиџинг 53,736,923
10. Flag of Spain.svg Мадрид Мадрид-Барахас 52,122,214

Извор: