Список на латински фрази

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Листа на латински фрази)
Прејди на: содржини, барај

Оваа страница ги листа директните македонски преводи на секојдневни латински фрази, како veni vidi vici и et cetera. Некои од фразите се всушност преводи на грчки фрази, поради тоа што грчката реторика и литература ги достигнала своите врвни векови пред Антички Рим.

Бидете свесни дека латинската буква i може да се користи било како самогласка или согласка. Кога се користи како согласка, често се заменува со буквата j според средновековна согласност, особено во судската терминологија—така фразите како de iure често се пишуваат de jure. На оваа листа, почестите форми на фразите ќе бидат оние под кои ќе бидат листани: така, de jure се користи наместо de iure, и alea iacta est наместо alea jacta est.

За да ги видите сите три страници со фрази во еден и долг документ, видете:

Оваа листа е поделена и на три страници по азбучен ред:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]