Список на гувернери на САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Партиска припадност на тековните гувернери на САД
  Демократска
  Народна демократска
  Републиканска
  независен
  непополнето

Ова е список на тековни гувернери на сојузните држави и териториите на САД. Во составот има 31 републиканец, 18 демократи и еден независен. Покрај нив, двајца републиканци, двајца независни и демократи (еден од нив воедно член на Народната демократската партија на Порторико, означено со „PD“ на картата) служат како гувернери на островските територии на САД и градоначалник на округот Колумбија.

Гувернери на државите[уреди | уреди извор]

Мандатите на гувернерите завршуваат во јануари во наведената година, со исклучок на гувернерите на Алјаска, Хаваи, Кентаки, чии мандати завршуваат во декември. Ознаката „(нк)“ до годината на истек означува дека нема право да се кандидара таа година, а ознаката „(п)“ значи дека лицето изјавило дека се повлекува од понатамошни ангажмани во политиката со истекот на рокот.

      Демократска       Републиканска       независен

Сојузна држава Слика Гувернер Партија Дотогашни функции Стапил Завршува Минати
Seal of Idaho.svg
Butch and Lori Otter cropped.jpg Отер, БучБуч Отер Републиканска Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Заменик-гувернер на Ајдахо, Пратник во Претставничкиот дом на Ајдахо 1 јануари 2007 2019 Список
Iowa-StateSeal.svg
Terry Branstad by Gage Skidmore.jpg Бренстад, ТериТери Бренстад Републиканска XXXIX Гувернер на Ајова (1983–99), Заменик-гувернер на Ајова, Пратник во Претставничкиот дом на Ајова 14 јануари 2011 2019 Список
Seal of the Governor of Alabama.svg
Kay Ivey.jpg Ривера, КејКеј Ривера Републиканска заменик-гувернерот 10 април 2017 2019 Список
Alaska-StateSeal.svg
Bill Walker inauguration speech.jpg Вокер, БилБил Вокер независен Градоначалник на Валдиз 1 декември 2014 2018 Список
Arizona-StateSeal.svg
Doug Ducey by Gage Skidmore 5.jpg Дјуси, ДагДаг Дјуси Републиканска Државен благајник на Аризона 5 јануари 2015 2019 Список
Seal of Arkansas.svg
AsaHutchinson.JPG Хачинсон, АсаАса Хачинсон Републиканска Заменик-министер за гранична и сообраќајна безбедност при Министерството за внатрешна безбедност на САД,
Управник на Управата за борба со наркотици, пратеник во Претставнички дом на САД, Сојузен јавен обвинител
13 јануари 2015 2019 Список
Seal of the Governor of Wyoming.svg
Matt Mead.jpg Мид, МетМет Мид Републиканска Јавен обвинител на САД 3 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Washington.svg
Jay Inslee Speech (8724201105).jpg Инзли, ЏејЏеј Инзли Демократска Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Пратник во Претставничкиот дом на Вашингтон 16 јануари 2013 2017 Список
Seal of Vermont (B&W).svg
Peter Shumlin 2012.jpg Шамлин, ПитерПитер Шамлин Демократска Член на Сенатот на Вермонт, Пратник во Претставничкиот дом на Вермонт 6 јануари 2011 2017 Список
Seal of Virginia.svg
Virginia Governor Democrats Terry McAuliffe 095 Cropped.jpg Меколиф, ТериТери Меколиф Демократска Претседател на Комитетот на Демократската партија 11 јануари 2014 2018 (нк) Список
Seal of Wisconsin.svg
Governor Scott Walker.jpg Вокер, СкотСкот Вокер Републиканска Началник на округот Милвоки, Пратеник во Собранието на Висконсин 3 јануари 2011 2019 Список
Seal of Jack Markell, Governor of Delaware.svg
Jack Markell.jpg Маркел, ЏекЏек Маркел Демократска Државен благајник на Делавер 20 јануари 2009 2017 (нк) Список
Seal of the Governor of West Virginia.svg
Earl Ray Tomblin 2.jpg Томблин, Ерл РејЕрл Реј Томблин Демократска Заменик-гувернер на Западна Вирџинија, Член на Сенатот на Западна Вирџинија, Пратеник во Пратеничкиот дом на Западна Вирџинија 15 ноември 2010 2017 (нк) Список
Seal of Illinois.svg
Bruce rauner cropped.jpg Ронер, БрусБрус Ронер Републиканска немал 12 јануари 2015 2019 Список
Indiana-StateSeal.svg
Mike Pence by Gage Skidmore (cropped).jpg Пенс, МајкМајк Пенс Републиканска Пратеник во Претставничкиот дом на САД 14 јануари 2013 2017 Список
SouthDakota-StateSeal.svg
Photo of Gov. Dennis Daugaard.jpg Догард, ДенисДенис Догард Републиканска Заменик-гувернер на Јужна Дакота, Член на Сенатот на Јужна Дакота 8 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of South Carolina.svg
Official Photo of SC Governor Nikki Haley.jpg Хејли, НикиНики Хејли Републиканска Пратничка во Претставничкиот дом на Јужна Каролина 12 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of the Governor of Utah.svg
2013-05-23 Gary R Herbert.JPG Херберт, ГериГери Херберт Републиканска Заменик-гувернер на Јута, Комесар на округот Јута 11 август 2009 2017 Список
Seal of the 39th Governor of California.png
Edmund G Brown Jr.jpg Браун, ЏериЏери Браун Демократска XXXIV Гувернер на Калифорнија (1975–83), Јавен обвинител на Калифорнија, Градоначалник на Оукленд,
Државен секретар на Калифорнија
3 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Kansas.svg
Sam Brownback official portrait 3.jpg Браунбек, СемСем Браунбек Републиканска Член на Сенатот на САД, Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Министер за земјоделство на Канзас 10 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Kentucky.svg
Steve Beshear by Gage Skidmore.jpg Бешир, СтивСтив Бешир Демократска Заменик-гувернер на Кентаки, Јавен обвинител на Кентаки, Пратник во Претставничкиот дом на Кентаки 11 декември 2007 2015 (нк) Список
Seal of Colorado.svg
John Hickenlooper - World Economic Forum Annual Meeting 2012 cropped.jpg Хикенлупер, ЏонЏон Хикенлупер Демократска Градоначалник на Денвер 11 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of the Governor of Connecticut.svg
DannelMalloy.jpg Малој, ДенелДенел Малој Демократска Градоначалник на Стемфорд 5 јануари 2011 2019 Список
Seal of Louisiana 2010.png
Gov. Bobby Jindal in Oklahoma 2015.jpg Џиндал, БобиБоби Џиндал Републиканска Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Заменик-министер за планирање и проценка на Министерството за здравство и социјала на САД, Министер за здравство и болници на Луизијана 14 јануари 2008 2016 (нк) Список
Seal of the Governor of Massachusetts.svg
Charlie Baker cropped.jpg Бејкер, ЧарлиЧарли Бејкер Републиканска Член на УО на Свомпскот, Министер за управа и финансии,
Министер за здравство и социјала на Масачусетс
8 јануари 2015 2019 Список
Seal of the Governor of Maine.svg
PaulLePage.jpg Лепаж, ПолПол Лепаж Републиканска Градоначалник на Вотервил 5 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Maryland (reverse).svg
Larry-Hogan.JPG Хоган, ЛериЛери Хоган Републиканска Секреатар за состаноци 21 јануари 2015 2019 Список
Seal of Minnesota-alt.png
Mark Dayton official photo.jpg Дејтон, МаркМарк Дејтон Демократска Член на Сенатот на САД, Државен ревизор на Минесота 3 јануари 2011 2019 Список
Seal of Mississippi (2014-present).svg
Governor Phil Bryant.jpg Брајант, ФилФил Брајант Републиканска Заменик-гувернер на Мисисипи, Државен ревизор на Мисисипи, Пратник во Претставничкиот дом на Мисисипи 10 јануари 2012 2016 Список
Seal of Missouri.svg
Jay Nixon crop.jpg Никсон, ЏејЏеј Никсон Демократска Јавен обвинител на Мисури, Член на Сенатот на Мисури 12 јануари 2009 2017 (нк) Список
Seal of Michigan Governor.svg
Rick Snyder.jpg Снајдер, РикРик Снајдер Републиканска немал 1 јануари 2011 2019 (нк) Список
Montana-StateSeal.svg
Булок, СтивСтив Булок Демократска Јавен обвинител на Монтана 7 јануари 2013 2017 Список
Seal of Nebraska.svg
Ricketts, Pete 2013-11-04a.JPG Рикетс, ПитПит Рикетс Републиканска немал 8 јануари 2015 2019 Список
Nevada-StateSeal.svg
Brian Sandoval 2010.jpg Сендовал, БрајанБрајан Сендовал Републиканска Окружен судија на Невада, Јавен обвинител на Невада, Пратеник во Собранието на Невада 3 јануари 2011 2019 (нк) Список
NewMexico-StateSeal.svg
Governor NewMexico.jpg Мартинез, СузанаСузана Мартинез Републиканска Окружен обвинител на Доња Ана 1 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of New Hampshire.svg
Maggie Hassan inaugural address.jpg Хасан, МегиМеги Хасан Демократска Член на Сенатот на Њу Хемпшир 3 јануари 2013 2017 Список
Seal of New Jersey.svg
Chris Christie April 2015.jpg Кристи, КрисКрис Кристи Републиканска Јавен обвинител и Член на УО на округот Морис 19 јануари 2010 2018 (нк) Список
Seal of New York.svg
Andrew Cuomo 2014.jpg Квомо, ЕндрјуЕндрју Квомо Демократска Јавен обвинител на Њујорк, Министер за станување и урбан развој на САД 1 јануари 2011 2019 Список
Seal of Oklahoma.svg
Фалин, МериМери Фалин Републиканска Пратеничка во Претставничкиот дом на САД, Заменик-гувернер на Оклахома, Пратеничка во Претставничкиот дом на Оклахома 10 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Oregon.svg
Oregon Secretary of State Kate Brown, cropped.jpg Браун, КејтКејт Браун Демократска Државен секретар на Орегон, Член на Сенатот на Орегон, Член на Претставничкиот дом на Орегон 18 февруари 2015 2016 Список
Seal of the Governor of Ohio.svg
Governor John Kasich.jpg Касич, ЏонЏон Касич Републиканска Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Пратеник во Сенатот на Охајо 10 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of the Governor of Pennsylvania.svg
TomWolfYuengling.jpg Волф, ТомТом Волф Демократска Министер за јавни приходи на Пенсилванија 20 јануари 2015 2019 Список
Seal of the Governor of Rhode Island.svg
Gina Raimondo.png Рајмондо, ЏинаЏина Рајмондо Демократска Државен благајник на Род Ајленд 6 јануари 2015 2019 Список
NorthDakota-StateSeal.svg
Jack Dalrymple crop.jpg Делрајмпл, ЏекЏек Делрајмпл Републиканска Заменик-гувернер на Северна Дакота, Пратник во Претставничкиот дом на Северна Дакота 7 декември 2010 2016 Список
Seal of the Governor of North Carolina.svg
Pat McCrory July 2012.jpg Мекрори, ПетПет Мекрори Републиканска Градоначалник на Шарлот 5 јануари 2013 2017 Список
Seal of the Governor of Texas.svg
Greg Abbott by Gage Skidmore.jpg Ебот, ГрегГрег Ебот Републиканска Јавен обвинител на Тексас, Судија во Врховниот суд на Тексас 20 јануари 2015 2019 Список
Seal of Tennessee.svg
Governor Bill Haslam crop.jpg Хезлам, БилБил Хезлам Републиканска Градоначалник на Ноксвил 15 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of Florida.svg
Rick Scott.jpg Скот, РикРик Скот Републиканска немал 4 јануари 2011 2019 (нк) Список
Seal of the State of Hawaii.svg
Governor David Ige.jpg Иге, ДејвидДејвид Иге Демократска Член на Сенатот на Хаваи, Пратеник во Претставничкиот дом на Хаваи 1 декември 2014 2018 Список
Seal of Georgia.svg
Nathan Deal, official 110th Congress photo.jpg Дил, НејтанНејтан Дил Републиканска Пратеник во Претставничкиот дом на САД, Член на Сенатот на Џорџија 10 јануари 2011 2019 (нк) Список

Островски територии и округот Колумбија[уреди | уреди извор]

Ова се гувернерите на островските територии на САД (округот Колумбија:

      Демократска       Републиканска       независен

Територија Слика Гувернер Партија Дотогашни функции Стапил Завршува Минати
Seal of American Samoa.svg
Lolo Moliga by James Kneubuhl.jpg Молига, Лоло МаталасиЛоло Маталаси Молига независен Член на Сенатот на Американска Самоа, Пратник во Претставничкиот дом на Американска Самоа 3 јануари 2013 2017 Список
Seal of the United States Virgin Islands.svg
Kenneth Ezra Mapp.png Мап, КенетКенет Мап независен Заменик-гувернер на Американските Девствени Острови, Пратеник на Законодавниот дом на Американските Девствени Острови 5 јануари 2015 2019 Список
Coat of arms of Guam.svg
Governor Eddie Calvo.jpg Калво, ЕдиЕди Калво Републиканска Пратеник во Законодавниот дом на Гуам 3 јануари 2011 2019 (нк) Список
Coat of arms of the Commonwealth of Puerto Rico.svg
Alejandro Garcia Padilla -cropped.jpg Гарсија Падилја, АлехандроАлехандро Гарсија Падилја Народна демократска/
Демократска
Член на Сенатот на Порорико 2 јануари 2013 2017 Список
Seal of Washington, D.C.svg
Muriel-bowser.jpg Баузер, МјуриелМјуриел Баузер Демократска Член на Советот на округот Колумбија 2 јануари 2015 2019 Список
Seal of the Northern Mariana Islands.svg
Ralph Torres.jpg Торес, РалфРалф Торес Републиканска Заменик-гувернер на Северните Маријански Острови 28 декември 2015 2019 (нк) Список

* Во округот Колумбија, оваа функција ја има градоначалникот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]