Список на гувернери на САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Листа на гувернери на САД)
Прејди на: содржини, барај
Гувернери по партиска определба.
  Демократска
  Републиканска
  Заветна
  Независни
Соединети Американски Држави
Great Seal of the United States (obverse).svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Соединетите Американски ДржавиДруги земји · Атлас
 Портал „Управување со САД“

Ова е листа на моменталните гувернери на сојузните држави и територии на САД. Во сегашниот состав на државните гувернери има 26 демократи, 23 републиканци и 1 независен, додека пак гувернерите на американските територии и градоначалникот на Вашингтон се во следниот состав: 3 демократи, 2 републиканци (еден од Новата прогресивна партија на Порторико) и 1 од Заветната партија.

Државни гувернери[уреди | уреди извор]

Во таблицата подолу, Истекува ја назначува годината на следните избори; моменталниот мандат истекува во јануари следната година секаде освен во Аљаска, Хаваи и Кентаки, каде мандатот завршува во декември истата година. Белешката „(манд. огр.)“ по годината означува дека моменталниот гувернер нема право на реизбор таа година; белешката „(најавил пензија)“ означува дека моменталниот гувернер најавил дека ќе се пензионира на крајот од мандатот.


Слика Гувернер Држава Претходни Партија Стапил Истекува
Bob Riley greeting soldiers in Birmingham, 19 Jan, 2004.jpg Боб Рајли Алабама Листа Републиканска 2003 2010 (манд. огр.)
Sean Parnell Elmendorf crop.jpg Шон Парнел Аљаска Листа Републиканска 2006 2010
Џен Бруер Аризона Листа Републиканска 2009 2010
MikeBeebeGovernorCropped.jpg Мајк Биб Арканзас Листа Демократска 2007 2010
Edmund G Brown Jr.jpg Џери Браун Калифорнија Листа Демократска 2011 2015
Bill Ritter.jpg Бил Ритер Колорадо Листа Демократска 2007 2010 (најавил пензија)
FEMA - 29383 - Photograph by Debra Young taken on 04-19-2007 in Connecticut.jpg М. Џоди Рел Конектикат Листа Републиканска 2004 2010 (најавила пензија)
MarkellJackA.jpg Џек Маркел Делавер Листа Демократска 2009 2012
Charlescrist.jpg Чарли Крист Флорида Листа Републиканска 2007 2010 (најавил пензија)
Sonny Perdue.JPG Сани Пердју Џорџија Листа Републиканска 2003 2010 (манд. огр.)
Linda Lingle navy 1-cropped.jpg Линда Лингл Хаваи Листа Републиканска 2002 2010 (манд. огр.)
Butchotter.jpg Буч Отер Ајдахо Листа Републиканска 2007 2010
Pat quinn governor of illinois.jpg Пет Квин Илиноис Листа Демократска 2003 2010
Mitch Daniels during Indianapolis Navy Week Aug 2006.jpg Мич Дениелс Индијана Листа Републиканска 2009 2010
Chet Culver.jpg Чет Калвер Ајова Листа Демократска 2007 2010
Марк Паркинсон Канзас Листа Демократска 2009 2010 (најавил пензија)
KY Governor Steve Beshear.jpg Стив Бишир Кентаки Листа Демократска 2007 2011
Bobby Jindal, official 109th Congressional photo.jpg Боби Џиндал Лујзијана Листа Републиканска 2008 2011
JBaldacci.jpg Џон Балдачи Мејн Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
Martin omalley 2008.jpg Мартин Омоли Мериленд Листа Демократска 2007 2010
Deval 1.jpg Дивал Патрик Масачусец Листа Демократска 2007 2010
Granholm speaking to troops, Lansing, 1 Dec, 2005.jpg Џенифер Гренхолм Мичиген Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
TPawlenty.jpg Тим Поленти Минесота Листа Републиканска 2003 2010 (најавил пензија)
Haley Barbour at FEMA conference, Apr 14, 2006.jpg Хали Барбур Мисисипи Листа Републиканска 2004 2011 (манд. огр.)
Jay Nixon canvassing doors.jpg Џеј Никсон Мисури Листа Демократска 2009 2012
Schweitzer speaking.jpg Брајан Швајцер Монтана Листа Демократска 2005 2012
Daveheineman.jpg Дејв Хајнеман Небраска Листа Републиканска 2005 2010
Jimgibbons.jpg Џим Гибонс Невада Листа Републиканска 2007 2010
John Lynch.jpg Џон Линч Њу Хемпшир Листа Демократска 2005 2010
US Attorney Chris Christie-crop 165.JPG Крис Кристи Њу Џерси Листа Републиканска 2010 2013
100px Бил Ричардсон Ново Мексико Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
David Paterson 2 by David Shankbone.jpg Дејвид Петерсон Њујорк Листа Демократска 2008 2010 (најавил пензија)
Beverly Perdue official photo.jpg Беверли Пердју Северна Каролина Листа Демократска 2009 2012
John Hoeven.jpg Џон Ховен Северна Дакота Листа Републиканска 2000 2012 (најавил пензија)
Ted Strickland.jpg Тед Стрикленд Охајо Листа Демократска 2007 2010
BradhenryDEA.jpg Бред Хенри Оклахома Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
Ted Kulongoski headshot Color 2007.JPG Тед Кулонгоски Орегон Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
Governor Edward G. Rendell.jpg Ед Рендел Пенсилванија Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
Carcieri visiting NOAA clipped.JPG Доналд Карчиери Род Ајленд Листа Републиканска 2003 2010 (манд. огр.)
Mark Sanford, Congressional photo.jpg Марк Сенфорд Јужна Каролина Листа Републиканска 2003 2010 (манд. огр.)
Mike Rounds 2004.jpg Мајк Раундс Јужна Дакота Листа Републиканска 2003 2010 (манд. огр.)
Phil Bredesen Jul 2007.jpg Фил Бредесен Тенеси Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)
RickPerry2006.jpg Рик Пери Тексас Листа Републиканска 2000 2010
Гери Херберт Јута Листа Републиканска 2009 2010 (спец. избори)
DouglasEEOC.jpg Џим Даглас Вермонт Листа Републиканска 2003 2010 (најавил пензија)
Bob McDonnell by Gage Skidmore.jpg Боб Мекдонел Вирџинија Листа Републиканска 2010 2013 (манд. огр)
Кристин Грегоар Вашингтон Листа Демократска 2005 2012
Joe Manchin.jpg Џо Менчин Западна Вирџинија Листа Демократска 2005 2012 (манд. огр.)
JimDoyle2008WisconsinFlooding.jpg Џим Дојл Висконсин Листа Демократска 2003 2010 (најавил пензија)
Davefreudenthal.jpg Дејв Фројдентал Вајоминг Листа Демократска 2003 2010 (манд. огр.)

Островски територии и градот Вашингтон[уреди | уреди извор]

Покрај државите, кон САД припаѓаат и неколку други територии. Гувернерите на тие територии се:

Слика Управител Територија Претходни Партија Стапил Истекува
Togiola Tulafono.jpg Тогиола Тулафоно Американска Самоа Листа Демократска 2003 2012
100px Адријан Фенти Округ Колумбија Листа Демократска 2007 2011
Guam Governor Felix Camacho.jpg Феликс Перез Камачо Гуам Листа Републиканска 2002 2010
Benigno Fitial.jpg Бенињо Р. Фитијал Северни Маријански Острови Листа Заветна 2006 2013
Luis Fortuño congressional portrait.jpg Луис Фортуњо Порторико Листа НПП/Републиканска 2009 2012
Governor John de Jongh - United States Virgin Islands.jpg Џон де Јонг Американски Девствени Острови Листа Демократска 2007 2010

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]