Листа на аеродроми во Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Листа на аеродроми во Црна Гора, групирани по тип и сортирани по локација.

За листа сортирана по име на аеродром, видете Категорија:Аеродроми во Црна Гора
За листа сортирана по ИЦАО код, видете Листа на аеродроми по ИЦАО код: LY

Аеродроми[уреди | уреди извор]

ЛОКАЦИЈА ИЦАО ИАТА ИМЕ НА АЕРОДРОМОТ
Меѓународни аеродроми
Подгорица LYPG TGD Аеродром Подгорица (Аеродром Голубовци)
Тиват LYTV TIV Аеродром Тиват
Останати аеродроми
Беране LYBR IVG Аеродром Беране (Аеродром Долац)
Жабљак ZBK Аеродром Жабљак
Никшиќ LYNK Аеродром Никшиќ (Аеродром Капино Поље)
Воени аеродроми
Подгорица LYPO Аеродром Ќемовско Поље (вон употреба)
Подгорица LYPJ Воздушна база Голубовци
Аеродроми вон употреба
Будва QBA Аеродром Будва
Котор ZKQ Аеродром Котор
Улцињ Аеродром Улцињ
Херцег Нови HNO Аеродром Херцег Нови

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]