Лисец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 07:50, 22 ноември 2021; направена од Bjankuloski06 (разговор | придонеси) (→‎Избирачко место: Исправка на множина, replaced: 1 гласачи → 1 гласач)

Лисец — село во Општина Тетово, во околината на градот Тетово.

Лисец
Лисец во рамките на Македонија
Лисец
Местоположба на Лисец во Македонија
Лисец на карта

Карта

Координати 42°1′59″N 20°55′27″E / 42.03306° СГШ; 20.92417° ИГД / 42.03306; 20.92417Координати: 42°1′59″N 20°55′27″E / 42.03306° СГШ; 20.92417° ИГД / 42.03306; 20.92417
Општина Тетово
Население 692 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28042, 28542
Надм. вис. 1360 м
Лисец на општинската карта

Атарот на Лисец во рамките на општината
Лисец на Ризницата

Географија и местоположба

Селото се наоѓа во источните падини на Шар Планина, во областа Долни Полог, оддалечено 11,5 километри западно од Тетово.

Историја

Стопанство

Демографија

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лисец живееле 300 жители, сите Албанци.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година селото било дел од Селечка општина со центар во Шипковица и имало 100 куќи со 540 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 692 жители. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 692
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 300[2] 540[3] 770 798 852 1.046 1.070 814 692

Родови

Лисец е албанско село.

Како најстар албански род во селото се споменува родот Шаља (37 куќи). Потекнува од родот Шаља во северна Албанија (во околината на Скадар), а тука се доселил во втората половина на 18-от век.[6]

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се

Општествени установи

Самоуправа и политика

Избирачко место

Во селото постои избирачкото место бр. 2083 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 761 гласач.[9]

Културни и природни знаменитости

Редовни настани

Личности

 • Хиџет Рамадани (2 октомври 1924 - Скопје, 1990) - македонски и југословенски правник и политичар
 • Проф. д-р Сади Беџети (р.1 ноември 1957) - македонски универзитетски професор, ректор на Тетовскиот универзитет и градоначалник на Општина Тетово.
 • Насер Мисини - член е на ДПА, опишуван како сива еминенција на актуелното водство на партијата.

Култура и спорт

Иселеништво

Наводи

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.213.
 3. 3,0 3,1 Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.24.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 9 стр.
 7. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски