Прејди на содржината

Лиса Сиве

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лиза Кристина Сиве ( швед. изг. [ˈsîːvɛ] ; роден на 17 август 1968 година) е шведски режисер од Тајнерд, Гетеборг .[1]

Студирала режија на Драмскиот институт во Стокхолм [1] и дипломирала во 1999 година [2] Како дел од нејзините студии таму, Сиве го режирала 30-минутниот краток филм Födelsedagar och andra katastrofer (во главна улога шведската глумица Сисела Кајл [3] ). Тоа било добро прифатено и и донело многу награди, и во и надвор од Шведска.[2][4] Како резултат на тоа, таа можела да се вработи во продукциското студио Madstone Pictures во Њујорк .[2][4] Сиве била ангажирана заедно со уште тројца режисери, а планот на студиото бил секој од нив да режира свој филм. Сепак, само еден од нив можешл да продолжи, бидејќи тој веќе почнал да работи на својот проект пред да ја добие работата во Медстон. Иако чувствувала дека научила многу додека работела во студиото, Сиве решила да се врати во Шведска за да ја продолжи кариерата.[4]

Откако една вечер го прочитала романот I taket lyser stjärnorna од 2003 година, Сиве ја добила идејата да го адаптира во филм.[3] Таа му пришла на Лин Готфридсон, пријател што го запознала во Институтот Драматиска, за идејата. Тие на крајот одлучиле Сиве да го режира филмот, а Готфридсон да го напише. Откако ги добиле правата од авторот на романот, започнало производството.[5] Филмот, меѓународно дистрибуиран како Светлечки ѕвезди, бил објавен во Шведска на 30 јануари 2009 година.[6] Тоа го одбележало дебито на Сиве во долгометражен филм.[5] Glowing Stars бил оценет од критиката и освоил неколку награди.[5][6][7][8] Сиве ја освоила наградата Гулдбаге, најпрестижната филмска награда во Шведска, во категоријата „Најдобар режисер“ за режија на филмот.[6]

Неодамна, таа била на чело на Modus за SvTV, која на својата премиера имала најголема ТВ публика во историјата на шведската телевизија. Модус 2 штотуку бил премиерно прикажан во Шведска.

Таа моментално живее во Седермалм во Стокхолм.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 „Lisa Siwe“. Swedish Film Institute. Архивирано од изворникот на 13 June 2011. Посетено на 25 July 2010.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Lisa Siwe: Jag önskar att vi var modigare“. Svenska Dagbladet. 14 November 2008. Посетено на 25 July 2010.
  3. 3,0 3,1 Dahlman, Pontus (27 January 2009). „Sorgen vetter mot livet“. Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 22 September 2010. Посетено на 25 July 2010.
  4. 4,0 4,1 4,2 Sandberg, Peter (28 May 2008). „Sorgen tänder stjärnorna“. Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 12 September 2010. Посетено на 25 July 2010.
  5. 5,0 5,1 5,2 Hammar, Inger (4 February 2010). „Linn och Lisa har personkemi som gjord för starka känslor“. Gotlands Allehanda. Архивирано од изворникот на 2021-11-21. Посетено на 25 July 2010.
  6. 6,0 6,1 6,2 „Glowing Stars (2009)“. The Swedish Film Database. Swedish Film Institute. Посетено на 25 July 2010.
  7. Uggeldahl, Christer (18 December 2009). „I taket lyser stjärnorna“. Hufvudstadsbladet. Архивирано од изворникот на 29 March 2010. Посетено на 25 July 2010.
  8. „Lisa Siwe får filmpris“. Göteborgs-Posten. 24 January 2010. Посетено на 25 July 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]