Лиса Ларсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лиза Ларсон (родена 1931 година) е шведска керамичарка и дизајнерка. Најпозната е по своите скулптури „Мала зоолошка градина“ (1955), „АБЦ девојки“ (1958), „Африка“ (1964) и „Деца на светот“ (1974-75).

Биографија[уреди | уреди извор]

Стиг Линдберг и Лиза Ларсон

Ларсон е родена во 1931 година во Харлунда, Шведска и студирала на Колеџот за занаети и дизајн во Гетеборг помеѓу 1949 и 1954 година. Потоа била вработена во Густавсберг кај уметничкиот директор Стиг Линдберг. Ларсон го напуштила Густавсберг во 1980 година за да работи хонорарно во голем број шведски компании, вклучувајќи ги Дука, Кооператива Фарбундет и Оленс. Во 1992 година, Ларсон го основала керамичкото студио Густавсберг со неколку нејзини поранешни колеги. Студиото продолжува да произведува нови дизајни, а производството од мали размери сè уште се одвива. [1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Book "Lisa Larson, Gustavsberg, 1954-80" by Andreas Ribbung

Надворешни врски[уреди | уреди извор]