Лиса Лангсет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиса Лангсет
Лангсет на Канскиот филмски фестивал, во 2012 година.
Роден(а)20 април 1975 (1975-04-20) (47 г.)
Стокхолм, Шведска
Алма матерАкадемија на драмска уметност во Стокхолм
ЗанимањеДраматург, Сценарист, Режисер
Активен период2004-

Лиса Лангсет (родена на 20 април 1975 година) е шведска сценаристка и филмска режисерка. Нејзините филмски заслуги за пишување и режија ги вклучуваат „Pure“ (Чиста) од 2009 година, „Hotell“ (Хотел) од 2013 година и „Euphoria“ (Еуфорија) од 2017 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Лангсет ја започнала својата кариера како драматург и театарски режисер. Во 2004 година таа ја режирала и напишала драмата „Љубена“ со Нуми Рапасе во главната улога.[1] Во 2006 година го режирала краткиот филм „Godkänd“ (Одобрено).

Во 2009 година таа го режирала својот дебитантски филм „Чиста, адаптација на една од нејзините претстави со Алиша Викандер во улогата на Катарина.[2] За нејзината работа на филмот, Лангсет била наградена со наградата Гулдбаге за најдобро сценарио во 2010 година, и номинирана за наградата Гулдбаге за најдобра режија.

Комедијата-драмаHotell дебитирала на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто од 2013 година кон програмата „Кино од современиот свет“.[3] Филмот повторно ја обединил со Алисија Викандер. За нејзината работа во филмот, таа добила номинација за наградата Гулдбаге за најдобро сценарио во 2014 година.

Нејзиниот последен филм е насловен „Еуфорија, во кој учествува нејзиниот редовен соработник Викандер, заедно со Ева Грин и Шарлот Рамплинг. Опишан е како драмски филм сместен во „измислена клиника за евтаназија“.[4] Филмот ќе претставува нејзино деби на англиски јазик и требало да биде објавен во 2017 година. Во него се опишува конфликтот помеѓу двете сестри, Инес (Алисија Викандер) и Емили (Ева Грин), кои потоа патуваат низ Европа кон мистериозно одредиште. Жанрот е драма/мистерија.

Во 2019 година, Нетфликс објавиле дека Ленгсет е творецот на втората ТВ серија на шведски јазик на Нетфликс, наречена „Љубов и анархија.[5]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Swedish Film Database“. Архивирано од изворникот на 30 May 2015. Посетено на 30 May 2015.
  2. Saito, Stephen. „TIFF '13 INTERVIEW: LISA LANGSETH CHECKS INTO "HOTELL". Архивирано од изворникот на 16 July 2017. Посетено на 30 May 2015.
  3. Simon, Alissa. „Film Review: 'Hotell'. Посетено на 30 May 2015.
  4. „INTERVIEW: LISA LANGSETH WANTS TO DO IT ALL“. Посетено на 8 March 2017.
  5. Mitchell, Robert (August 29, 2019). „Netflix Commissions Second Swedish Original From 'Quicksand' Producers“. Variety.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]