Лира (музички инструмент)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лира е жичен музички инструмент и е еден од најпопуларните инструменти во Античка Грција. Нејзина резонантска кутија е напревена од кора од желка. Учењето на лира во Атина било задолжително за сите млади. Покрај лирата, познати грчки инструменти се китара и аулос.

Античкиот жичани инструмент лира им бил познат на Сумерците, древниот Египет и кај други народи Блискиот исток. Во древна Грција добива свој типичен облик, сличен на гитара, со 5-7 жици кои се трзале со прсти или перце.[1] Раширена e од 6. век пред новата ера, особено како инструмент на грчките поети и пејачи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општа енциклопедија Југославенског лексикографског завода, свезак 5 (Л-Нигх), Загреб 1979., стр. 139