Лира Грабул

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лира Грабул — македонска костимографка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Грабул е родена во Скопје, како ќерка на познатите македонски архитекти-уметници Јордан и Искра Грабул[1]. Завршила на Факултетот за применети уметности во Белград, специјалност костимографија. Има големо педагошки искуство, бидејќи предавала во исто училиште по специјалност моден дизајн, како и во Институтот за текстилно инженерство, Факултетет за драмски уметност - костимографија, а од 2007 година и на Универзитетот за аудиовизуелни уметности - ESRA во Париз.

Нејзината слава доаѓа од бројните ревии, изложби и костуми за емисии, кои таа ги правела. Има голем број на изложби, како во Македонија, така и надвор.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ноневски, Вангел (18 ноември 2008). „ПОЛИТИЧКИ РОКЕНРОЛ: Пропагандна архитектоника“. Глобус магазин. Посетено на 2011-11-14.[мртва врска]
  2. „Македонката Лира Грабул с изложба в София“ (бугарски). Kafene.bg. 19 март 09. Посетено на 2011-11-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Лира Грабул на Семрежната филмска база на податоци (англиски)