Липово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липово Езеро
Липово Езеро - Поглед на езерото
Липово Езеро - Поглед на езерото
Поглед на езерото
Координати 41°28′37 N°22′14
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Липово Езеровештачко езеро во близина на неготинското село Липа, Македонија. Езерото влегува во групата на изградени акумулации.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Акумулацијата се наоѓа непосредно до селото Липа.

Историја[уреди | уреди извор]

Браната била подигната од некогашната земјоделска задруга во селото.[2]

Во 2013 година бил пробиен дел од браната на езерото и постоела опасност целосно да се сруши. Пробивањето се случило поради поројни дождови.[3] Во текот на истата година, браната на езерото била санирана.[4]

Во март 2022 година, браната повторно била во опасност да се сруши, бидејќи реконструкцијата на насипот не била изведена правилно.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). „Езера во Македонија“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 28. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. „Браната кај село Липа, дивоградба!“. ДУМА.мк. 2013-03-27. Посетено на 2021-10-27.
  3. „Пробиен дел од браната во село Липа, Неготинско“. Фактор Портал. Посетено на 2021-10-27.
  4. Порта3 (2013-12-06). „Почна санацијата на браната „Липа". Порта3 - градежништво, архитектура и екологија. Посетено на 2021-10-27.
  5. „ПОСТОИ ОПАСНОСТ ДА СЕ СРУШИ НАСИПОТ НА БРАНАТА ЛИПА ВО НЕГОТИНСКО, НЕ СЕ ЗНАЕ ЧИЈА Е, ВЕЛИ ЦУК“. Сакам Да Кажам. 2022-03-19. Посетено на 2022-03-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°28′37″N 22°14′43″E / 41.47694° СГШ; 22.24528° ИГД / 41.47694; 22.24528