Липничка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липничка тврдина
Lipniški grad
Waldenberg
Pusti grad1.jpg
Изглед твгрдината
Општи податоци
ГрадЛипница
ЗемјаСловенија

Липничката тврдина се наоѓа во градот Липница во Словенија[1]. За првпат се споменува во 1263 година како 'Castrum Waldemberch', и била изградена од страна на Валденберг.

По смртта на грофот Фредерик III од Ортенбург во 1418 година, оваа тврдина била наследена од страна на Грофство Цеље, потоа од семејството Кацијанар, грофовите на семејството Dietrichstein. Во 16 век објектот бил опожарен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ivan Jakič: Vsi slovenski gradovi, 1999 Предлошка:COBISS