Липа (Неготинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Липа — село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино.


Липа
Липа is located in Македонија
Липа
Местоположба на Липа во Македонија
Општина Неготино
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Липа на општинската карта
Липа во Општина Неготино.svg

Атарот на Липа во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Тиквешката каза во Отоманското Царство

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Липа живееле 120 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Липа имало 96 Македонци, егзархисти.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[1] 96[2] 64 111 2 / / / / /

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во изборното место бр. 1232 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Војшанци. Во изборноти место се опфатени населените места: Липа Војшанци, Калањево, Брусник.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 315 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 155.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 104-105.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  4. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  5. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]