Лионел (Прв војвода од Кларенс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лионел
Војвода од Кларенс

Arms of Lionel of Antwerp, 1st Duke of Clarence.svg
Ерл од Улстер (jure uxoris)
Претходник Вилијам
Наследник Филипа
suo jure Елизабета
Сопружник Елизабета
1352 - 1363
Violante Visconti
m. 1368; wid. 1368
Деца
Филипа
Династија Династија Плантагенет
Татко Едвард III
Мајка Филипа де Авен

Лионел (29 ноември 13387 октомври 1368) бил син на англискиот крал Едвард III и неговата сопруга Филипа де Авен.

Лионел е роден во Антверпен, денешна Белгија. На 15 август 1342 година се оженил за Елизабета во Лондонската кула.