Линет Скаво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линет Скаво
Lynette Scavo
Лик од Очајни Домаќинки
Lynette Scavo.jpg
Фелисити Хафман како Линет Скаво
Прво појавување Pilot (Desperate Housewives)“ (епизода 1.01)
Создаден од Марк Чери
Толкуван од Фелисити Хафман
Информации
Алијас(и) Линет Линдквист (моминско име)
Линет Скаво (венчано име; со Том Скаво)
Пол Женски
Старост 45,50 (на крајот од 4та сезона)
Занимање Ко-газда и менаџер на пицерија
Семејство Стела Вингфилд (мајка)
Г-дин Вингфилд (татко, починат)
Сопружник Том Скаво (сопруг)
Деца Пени Скаво (ќерка, со Том)
Престон Скаво(син, со Том)
Портер Скаво(син, со Том)
Паркер Скаво(син, со Том)
Кајла Скаво(полу-ќерка, од Том)


Линет Скаво (англиски: Lynette Scavo) е измислен лик и еден главните ликови од телевизиската серија на ABC, Очајни Домаќинки. Ликот е толкуван од актерката Фелисити Хафман, а создаден е од Марк Чери. Моментално, Линет и нејзиниот сопруг Том, се газди на пицерија во која и заедно работат.


Јас секогаш му кажував дека јас го сакам тоа што тој го сака. Но јас сакам тоа што тој го сака сè додека е она што јас го сакам. Јас сум курва... со големо К.

Линет Скаво

Историја на ликот[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Линет Скаво е мајка на четири деца: малата Пени и 3те момчиња, Портер, и близнаците Паркер и Престон, кои патат од пореметување на дефицит од внимание, правејќи го животот на Линет неподнослив и напорен. Пред раѓањето на близнаците, Линет работела во бизнисот во огласувањето. Во меѓувреме, нејзиниот маж, Том Скаво, често е на пат, не ја разбира ситуацијата на неговата жена која и е пренапорно како мајка на четири деца. Линет е многу искрена жена, која не се плаши да го каже она што го мисли. Истотака на средбата на мајките на децата, во кои таа признава дека зема лекови против хиперактивност од своите деца. Меѓутоа, линет, поради сите тие лекови и стресови станува екстремно нервозна дури до халуцинации и имагинации во еден сон кога Мери Алис Јанг и понудува пиштол. Кога е премногу нервозна, таа му вели на Сузан и Бри дека е исцрпена и верува дека е страшна мајка. Како решение за нивниот проблем, Линет и Том најмуваат бебиситерка за нивните деца.

Втора сезона[уреди | уреди извор]

После што нејзиниот маж дава оставка, Линет се враќа во огласувањето, но нагласува да се повлече од преголемата грижа кон неговите деца, поради своето здравје. На работата има многу проблеми со својот газда, но газдата кој е многу лош и премногу бара. Но, после неколку компликации со шефот и со секретарката Сту, Линет наоѓа начин и се враќа во улогата на потпретседател. Како потпретседател нема време да ги гледа своите деца, но тогаш одлучува да отвори детска градинка во работата, но Том оди на повеќе патувања во Атлантик Сити. После што е откриено дека пред нивниот брак Том имал односи со жена по име Нора која во средбата на крстарење и ќерка како резултат кој не го знаел, по име Кајла.

Трета сезона[уреди | уреди извор]

Линет успева да ја увери Нора (која го заведува Том) да се однесува пристојно, но без сметки. За жал Кајла ја мрази Линет и се однесува непристојно. Нора се зближува до нив, и почнува секојдневно да ги посетува бидејќи Кајла ќе живее со семејството Скаво, што почнува да ја нервира Линет. Том и вели на Линет дека сака да си го оствари својот сон, и тие отвараат пицерија која станува многу успешна. Кога Линет ќе ја фати Нора како се бакнува со Том, таа и се заканува да престане да се гледа со него. Но Нора вели дека ќе и го земе и Том и ќерката и ќе заминат во Мексико. Во еден супермаркет, Нора и Линет се среќаваат, но во маркетот настанува караница помеѓу Каролин Бигсби, бившата сосетка, Орсон Хоџ, кој се дознава дека е нејзин сопруг, газдата на супермаркетот, и Моник Полио. Каролин пука во Нора кога дознава дека таа се бакнувала со мажот и на Линет. На смртта Нора и вели на Линет да ја чува Кајла најдобро иако знае дека Кајла ја мрази Линет. Рик Селети, препознат готвар, сака да учи во нивниот ресторан, но Том дознава дека бил бивш наркоман. Линет и Рик ќе се симпатизираат но тоа ќе донесе и брачни проблеми со Том, но тој ќе успее се за да си замине Рик. На крајот од сезоната Линет открива дека има рак.

Четврта сезона[уреди | уреди извор]