Прејди на содржината

Линда Олофсон (телевизиски новинар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Линда Олофсон (родена на 24 мај 1973 година во Ванас, Вестерботен ) е шведска ТВ-новинарка. Таа моментално е ко-водител на дебатното шоу Аргумент на СВТ заедно со Хелена Винк, а претходно била водителка на Мит и природата, наследувајќи ја Шарлот Пермел . Подоцна ја наследил Мартин Емтенес .

Семејство[уреди | уреди извор]

Таа е ќерка на познатиот шведски ТВ-новинар Сверкер Олофсон .

Наводи[уреди | уреди извор]