Прејди на содржината

Линда Кирај

Од Википедија — слободната енциклопедија

Линда Кирали (унгарски: Linda Király, 28 февруари 1983) е унгарско-американска пејачка и текстописец. Таа пее и на англиски и на унгарски јазик . Таа е постара сестра на пејачот Виктор Кирај .

Животопис

[уреди | уреди извор]

Линда Кирај е втора најстара од четирите деца на музичарот Тамаш Кирај. Нејзиниот помлад брат, Виктор Кирај , исто така е пејач и се појавил како натпреварувач на 9-та сезона на емисијата „Гласот“ (The Voice) . Таа израснала во Њујорк и започнала пејачка кариера уште од детството. Таа се преселила во Унгарија со своето семејство во 1999 година и станала позната на националната сцена кога ја пеела песната за филмот „Љубов до последна крв“. Песната била напишана од Габор Прешер . Нејзиниот следен хит бил Clubsong, главната тема од унгарската верзија на Големиот брат . Таа исто така ја играла Кристина во Фантомот на операта , и се подготвувала да го објави својот деби албум.

Во декември 2003 година, бил издаден нејзиниот прв албум, насловен „# 1“ . Албумот вклучувал девет песни на англиски, пет на унгарски, плус старите два хита.

Во есента 2004 година Кирали се преселила во Лондон, каде што работела на својот прв албум на англиски јазик. Добила договор со Universal Music , потоа се преселила во САД . „Не можам да одам“, нејзиниот прв сингл, на кој таа работела со Darkchild [1] бил издаден во јули 2007 година.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
  • # 1 (2003; # 19 на MAHASZ Топ 40 албумска табела, Унгарија

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]