Лингелн-височини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На Линген височините ( германски: Lingener Höhe ) е Хугеланд, или пејзаж на ниски, тркалачки ридови, до 91   метри, во Северногерманската рамнина во западниот дел на северната германска држава Долна Саксонија .

Географија[уреди | уреди извор]

Густо пошумените Линген Хајтс, кои се околу 14 години   километри долги и само неколку километри широк, лежат во Емсленд околу 10 години   километри источно-југоисточно од градот Линген во областа на Емсленд веднаш граничи со областа Оснабрик на исток. Тие лежат помеѓу Линген на запад и Фурстенау на исток, како и Ленгерих на североисток, Туин во средината и Фриен на југоисток.

Северно од Линген Висорамнина, на другата страна на Хасе реката е Хуммлинг опсег, на исток се Акум Висорамнина, на југоисток се северозападниот подножјето на Теутобуршката шума во Текленбург земјиште .