Прејди на содржината

Лимфедем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимфедем
Лимфедем на долните екстремитети
СпецијалностМедицинска генетика Уреди на Википодатоците

Лимфедем е состојба на локализиран оток предизвикан од компромитиран лимфен систем.[1] Лимфниот систем функционира како критичен дел од имунолошкиот систем и ја враќа интерстицијалната течност во крвотокот. Лимфедемот е најчеста компликација на терапијата на канцер или паразитски инфекции, но може да се забележи и кај голем број на генетски заболувања. Иако не може да се излечи и е прогресивна, голем број на третмани може да ги подобрат симптомите. Ткивата со лимфедем имаат висок ризик од инфекции бидејќи лимфниот систем е компромитиран.[2]

Иако не постои лек, третманот може да ги подобри исходите.[1] Тука спаѓаат компресивна терапија, добра нега на кожата, вежби и мануелна лимфатична дренажа (MLD), кои заедно се познати како комбинирана деконгестивна терапија.[1] Диуретиците не се корисни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Lymphedema Diagnostic workup.
  2. Sleigh BC, Manna B (January 2020). „Lymphedema“. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. PMID 30725924.