Лил Узи Верт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lil Uzi Vert
Lil Uzi Vert.jpg
Основни податоци
Родено имеSymere Bysil Woods[1]
Познат(а) и како
 • Sealab Vertical
 • Renji
 • Baby Pluto
 • Uzi Vert
 • Sasuke
 • Uzi London
Роден(а)јули 31 1995 (1995-07-31) (27 г.)
Francisville, Philadelphia, Pennsylvania, U.S.
Лил Узи Верт
ПартнерBrittany Byrd (2014–2016)[2]
JT (2019–present)[3]
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Rapper
 • singer
 • songwriter
Години на активност2012–present
Продукциска куќа/ќи
Мрежно местоliluziofficial.com
 1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот August 3, 2020. Посетено на May 22, 2020.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 2. „Who is Lil Uzi Vert's ex Brittany Byrd? What are the allegations she made against him?“.
 3. „Lil Uzi Vert Blesses City Girls' JT With Over $350K In Gifts For Her Birthday“.

Сајмер Бисил Вудс ( /sˈmɪər/ sy-MEER ; роден на 31 јули 1995 година), професионално познат како Лил Узи Верт, е американски рапер, пејач и текстописец. Вудс се карактеризира со неговите тетоважи на лицето, пирсовите на лицето, ексцентричните фризури и андрогината мода, слики изградени на мелодичен емо пристап кон стапицата . Роден и израснат во Филаделфија, Лил Узи Верт го стекна првичното признание по објавувањето на комерцијалната микстејпа Luv Is Rage (2015), што доведе до договор за снимање со Атлантик Рекордс, на која потпиша под отпечатокот на DJ Drama 's Generation Now .

Лил Узи Верт го привлече вниманието на мејнстрим по објавувањето на неговиот деби-сингл „ Money Longer “ во 2016 година. Песната ќе биде главен сингл за последователната микстап Лил Узи Верт против светот (2016), која исто така ја содржеше песната „ Ти беше во право “. По објавувањето на две дополнителни микстејпи во 2016 и 2017 година, вклучително и еден во соработка со Гучи Мане, Лил Узи Верт беше вклучен во синглот на Migos „ Bad and Boujee “, кој е на врвот на топ листите на Billboard Hot 100 . Подоцна го обезбеди својот прв сингл во топ десет со „ XO Tour Llif3 “, кој ја освои наградата за видео музика на MTV за песна на летото .

„ XO Tour Llif3 “ делуваше како водечки сингл на деби студискиот албум на Лил Узи Верт, Luv Is Rage 2 (2017), кој дебитираше на првото место на Билборд 200 и беше сертифициран за двојно платина од Асоцијацијата на издавачката индустрија на Америка (RIAA) . [1] На Греми наградите во 2018 година, Лил Узи Верт беше номиниран за најдобар нов изведувач . Неговиот втор студиски албум, Eternal Atake (2020), беше меѓу најочекуваните албуми во современиот трап и рап кога конечно беше објавен по долгогодишните одложувања. Eternal Atake, слично како Luv Is Rage 2, дебитираше на број еден на Билборд 200.

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име forbes.com.