Лилјан (хералдика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вазна со хералдичката лилија како декорација.

Лилјанот (на француски: Fleur de lys) претставува стилизирана лилија која е користена како декоративен дизајн и симбол кој се користи во хералдиката и други области.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]