Лилјана Зенделска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лилјана Зенделска
Родена 1 октомври 1947
Штип, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање оперска певица


Лилјана Зенделска (1 октомври 1947 во Штип) — македонска оперска и концертна певица, сопран и првенка на Операта на Македонскиот народен театар.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Факултетот за музичка уметност во Скопје во 1973 година кај професорот К. Трпков. Таа е член на солистичкиот состав на Операта на МНТ од 1975 до 2005 година и носител на драмскиот и младодрамскиот сопрански фах со позначајни остварувања:

 • Аида;
 • Леонора (Трубадур);
 • Тоска;
 • Амелија (Бал од маски)
 • Сантура (Кавалерија рустикана);
 • Мими (Боеми);
 • Чо-Чо Сан (Мадам Бетефлај)
 • Ѓула (Еро од оној свет);
 • Маргарита (Фауст);
 • Марженка (Продадена невеста);
 • Грозда (Б. Трајков, Бразда).

Гостувала во Канада, Полска, Италија, Турција Чешка.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Зија“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 571. (2009). Скопје: МАНУ.