Прејди на содржината

Лизиноприл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лизиноприл
Structural formula of lisinopril
Ball-and-stick model of the lisinopril zwitterion
Chemical structure of lisinopril
Систематско (IUPAC)
N2-[(1S)-1-carboxy-3-phenylpropyl]-L-lysyl-L-proline
Клинички податоци
Заштитени имињаPrinivil, Tensopril, Zestril, Hipril
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa692051
Бременосна
категорија
  • C (1st trimester) / D (2nd and 3rd trimester)[1]
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостapprox. 25%, but wide range between individuals (6 to 60%)
Врзување за белковините0
МетаболизамNone
Полувреме на елиминација12 hours
ЕкскрецијаEliminated unchanged in urine
Назнака
CAS-број83915-83-7
ATC кодC09AA03
DrugBankAPRD00560 Ок
ChemSpider4514933 Ок
UNII7Q3P4BS2FD Н
KEGGD00362 Ок
ChEBICHEBI:43755 Н
ChEMBLCHEMBL1237 Ок
Синоними(2S)-1-[(2S)-6-amino-2-{[(1S)-1-carboxy-3-phenylpropyl]amino}hexanoyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid
PDB ligand IDLPR (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC21H31N3O5
Моларна маса405.488 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Лизиноприл е лек од групата на инхибитори на ангиотензин-претворачкиот ензим (АКЕ). Се користи во третман на хипертензија.

Лизиноприлот е трет АКЕ инхибитор (после каптоприлот и еналаприлот) кој бил воведен во терапија во раните 1990-ти години.[2] Во 2023, е шести најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 957.000 рецепти.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lisinopril“. The American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 3 April 2011.
  2. Patchett A, Harris E, Tristram E, Wyvratt M, Wu M, Taub D, Peterson E, Ikeler T, ten Broeke J, Payne L, Ondeyka D, Thorsett E, Greenlee W, Lohr N, Hoffsommer R, Joshua H, Ruyle W, Rothrock J, Aster S, Maycock A, Robinson F, Hirschmann R, Sweet C, Ulm E, Gross D, Vassil T, Stone C (1980). „A new class of angiotensin-converting enzyme inhibitors“. Nature. 288 (5788): 280–3. doi:10.1038/288280a0. PMID 6253826.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.