Лизбет Палме

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана Лизбет Кристина Палме (моминско Бек-Фрис ; 14 март 1931 година - 18 октомври 2018 година), била шведски детски психолог, претседателка на УНИЦЕФ и сопруга на шведскиот премиер Олоф Палме, до неговиот атентат во 1986 година.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ран живот и студии[уреди | уреди извор]

Ана Лизбет Кристина Бек-Фрајс е родена од градежен инженер и барон Кристијан Бек-Фрајс и неговата сопруга Ана-Лиза Бек-Фрајс (моминско Болинг). По дипломирањето на Nya Elementarkolan för flickor (Ново основно училиште за девојчиња) во Стокхолм во 1950 година, таа студирала на Универзитетот во Стокхолм, дипломирајќи во летото 1955 година.[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Палме работела како детски психолог и во одреден период била вработена во Советот на округот Стокхолм, а подоцна и во социјалниот оддел за округот Стокхолм.[4]

Таа била претседател на шведскиот комитет на УНИЦЕФ помеѓу 1987 и 1999 година [5] и во таа улога водела кампања против сексуалната експлоатација на децата .[6] Таа станала меѓународна претседателка на УНИЦЕФ помеѓу 1990 и 1991 година.[1]

Палме била еден од шампионите за Детската конвенција (Barnkonventionen) која подоцна била формирана.[7] Таа била член на комитетот на Организацијата за африканско единство за истрага на геноцидот во Руанда, кој ги објавил своите наоди во 2000 година.[8]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лизбет се омажила за политичарот Олоф Палме на 9 јуни 1956 година. Тој подоцна станал премиер на Шведска; прво помеѓу 1969 и 1976 година и повторно помеѓу 1982 и 1986 година [9] Заедно имале три сина: Јоаким, Мартен и Матијас.[10] Двојката била во брак речиси 30 години кога Олоф Палме бил убиен во 1986 година.[9]

Лизбет Палме била очевидец на убиството на нејзиниот сопруг ноќта на 28 февруари 1986 година.[9] За време на судењето, таа го посочила Кристер Петерсон како извршител на убиството.[9] Според присутен детектив, таа исто така кажала дека е очигледно дека Петерсон бил алкохоличар .[11][12] Коментарите некои ги толкувале како да била информирана дека осомничената е алкохоличар и наркоман.[11] Неколку експерти, со текот на годините, укажале на можноста Лизбет Палме да го идентификувала погрешниот човек.[13]

Лизбет и Олоф Палме на нивниот меден месец во 1956 година

Смрт[уреди | уреди извор]

Палме починала на 18 октомври 2018 година, откако извесно време страдала од неодредена болест.[12] Таа имала 87 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 „Lisbet Palme, widow of murdered Swedish PM, dies aged 87“. The Local. 18 October 2018.
 2. „Bilden Palme helst hade sluppit vara med på“. Svenska Dagbladet (шведски).
 3. „Lisbeth Palme“. geni_family_tree (англиски). Посетено на 2021-04-01.
 4. „Stefan Löfven: 'Hade många fina samtal med Lisbeth Palme' (шведски). Sveriges Television. 18 October 2018.
 5. „Lisbet Palme var en orädd och kraftfull förespråkare för barns rätt“ (шведски). UNICEF Sveriges blog. 18 October 2016.
 6. „Sexual Exploitation Is Up, Experts Say“. Seattle Post-Intelligencer. 12 June 1996. Архивирано од изворникот на 20 October 2012.
 7. „Lisbeth Palme kämpade för barnens rättigheter“. Aftonbladet (шведски).
 8. Brittain, Victoria (7 July 2000). „Africans say UN must pay for genocide“. The Guardian. London. Посетено на 20 October 2018.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 „Who Murdered Olof Palme?“. Observer. 16 November 2016.
 10. „Sönerna: "Olof Palme var en gladlynt och positiv person". Dagens Nyheter (шведски). 26 February 2016.
 11. 11,0 11,1 „LEDARE: Lisbet Palme har skäl att vara kritisk“. Aftonbladet (шведски). 25 October 2001.
 12. 12,0 12,1 „Reports: Widow of slain former Swedish PM Olof Palme dies“. The Miami Herald. 18 October 2018.
 13. „Palmeexpert: Lisbet hade fel i vittnesmålet“. Aftonbladet (шведски). 28 February 2013.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Anna Lisbeth Christina Palme at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]