Лизбет Акерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лизбет Акерман
Акерман (лево) со Katarina Sandström во Март 2007
Роден(а)6 мај 1967 (1967-05-06) (55 г.)
Borlänge, Dalarna County, Sweden

Лизбет Маргарета Акерман (родена на 6 мај 1967 година во Борланге, Шведска) е шведска радио-новинарка и водителка на вести, која моментално работи како еден од главните водители на водечката информативна програма на SVT1 , Rapport on SVT .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Persson, Sara (24 December 2009). „Lisbeth Åkerman gjorde succé“. Expressen. Архивирано од изворникот на 25 December 2009. Посетено на 30 August 2010.