Лиза Верлиндер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лиза Верлиндер (шведски: Lisa Werlinder; р. 12 март 1972) — шведска актерка и џез-музичарка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Родена е во Ваксала, Упсала.

Се школувала на Кралската шведска академија за музика во Стокхолм и на Театарската академија Лулеа помеѓу 1996 и 2000 година. По дипломирањето, таа веднаш била избрана да работи со Ингмар Бергман во Кралскиот драмски театар во Стокхолм, каде што оттогаш глуми во неколку продукции, последната како Корделија во Кралот Лир. Во 2000 година, таа го направила своето филмско деби како Људмила во трилер-филмот Хасел - Форгарна, а во истата година имала позначајна улога како борбената актерка Хелена во драмскиот филм Озборувања на Колин Натли и како виолинистката Елизабет во „Песна за Мартин“ од Бил Август. Во 2001 година, таа ја играла многу пофалената улога на Ненси во шведската ТВ серија Оливија Твист, шведска верзија на Оливер Твист. Во 2002-2003 година таа ја играла улогата на љубезната Џозефина во шведската многу популарна драмска серија Skeppsholmen.

Таа била во The Heritance од Пер Флај, номинирана за дански Оскар. Во 2005 година ја играла Ема во романтичната комедија Doubleshift. Во 2005 година, таа ја толкувала улогата на Кристина Мансон во шведската премиерна телевизиска серија Saltön. Таа, исто така, се појавила во филмот на Стивен Спилберг, Минхен (2005) и ја толкувала главната улога во филмот Сварта Нејликан заедно со Мајкл Никвист (2007). Верлиндер глумела и во норвешкиот трилер Торпедо од Тригве Алистер Дизен.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Озборувања 2000 година
 • Песна за Мартин (2001)
 • Наследството (2003)
 • Double Shift (2005)
 • Минхен (2005)
 • Црниот пимпернел (2007)
 • Торпедо (2007)
 • Äntligen Midsommar (2009)
 • Сведокот (2010)
 • Mankells Wallander - Die Zeugin (2010) (S/D)
 • Речиси совршен (2011)
 • Freilaufende Männer (2011)
 • Alle For Én (2011)