Лидија Третел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидија Третел
Медали
Натпреварувач за  Италија
Женски сноубординг
Олимписки игри
Бронзен медал – трето место Солт Лејк Сити 2002 година Велеслалом
Светско првенство во сноуборд ФИС
Сребрен медал – второ место 1999 Берхтесгаден Велеслалом

Лидија Третел (родена на 5 април 1973 година во Кавалезе) е италијанска сноубордерка и олимписка медалистка.Таа доби бронзен медал на Зимските олимписки игри 2002 година во Солт Лејк Сити.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "2002 Winter Olympics – Salt Lake City, United States – Alpine Skiing" Архивирано на 27 август 2008 г.databaseOlympics.com (Retrieved on March 15, 2008)
  2. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Лидија Третел“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2016-12-04.