Лидија Петковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лидија Петковска
Родена 13 јуни 1943
Ресен, Бугарија
Националност Македонка
Занимање универзитетска професорка


Лидија Петковска (13 јуни 1943 во Ресен) — македонска универзитетска професорка на Електротехничкиот факултет во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Студирала на Електротехничкиот факултет во Белград, каде што дипломирала во 1967 година на насока елетротехника. По дипломирањето се вработила во фабриката Алумина во Скопје. Во 1970 година е избрана за асистент на Електротехничкиот факултет во Скопје. Магистрирала во 1981 година, а во 1991 година година докторирала на Електротехничкиот факултет во Скопје. Во 1997 година била избрана за редовен професор на Електротехничкиот факултет во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петковиќ“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1140. (2009). Скопје: МАНУ.