Лида Барет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лида Китрел Барет
Lida Kittrell Barrett
Lida Barrett JMM 2008.jpg
Роден(а)21 мај 1927 (1927-05-21) (95 г.)
Хјустон, Тексас,  САД
ОбразованиеУниверзитетот во Пенсилванија
Докторски менторЏон Роберт Клине
Поважни наградисоработник на Американското математичко друштво

Лида Китрел Барет (англиски: Lida Kittrell Barrett; р. 21 мај 1927) е американска математичарка и воспитувачка.

Живот[уреди | уреди извор]

Таа е родена во Хјустон, Тексас, на 21 мај 1927 година. Дипломирала, магистрирала и докторирала математика на Универзитетот Рајс, Универзитетот во Тексас и Универзитетот во Пенсилванија, соодветно.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кратко предавала на Државниот Колеџ за Жени Тексас, во Дентон.

Почести и награди[уреди | уреди извор]

Од 1979 до 1982 година, Барет претседавала со комитетот на Американското математичко друштво за вработување и образовна политика. Таа била втората жена претседател на математичкото здружение на Америка.[1] Таа е соработник на Американското математичко друштво[2] и дел од класата на соработници од 2019 година на Асоцијацијата за математичарки.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lida Barrett“. Biographies of Women Mathematicians. Agnes Scott College. Посетено на 25 May 2014.
  2. List of Fellows of the American Mathematical Society, retrieved 2014-06-07.
  3. 2019 Class of AWM Fellows, Association for Women in Mathematics, Архивирано од изворникот на 2019-04-25, Посетено на 2018-10-07