Ливија Јарока

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ливија Јарока (родена на 6 октомври 1974 година, во Тата) е Унгарска политичарка. Таа е Пратеник во Европскиот парламент, првпат избрана како дел од листата на Фидес во 2004 година. Јарока е втората Ромка (и првата Ромка) некогаш избрана во Европскиот парламент (по Хуан де Диос Рамирес Хередија од Шпанија, кој беше од 1994 до 1999 година).

Јарока пораснала во Сопрон, град во близина на западната граница на Унгарија со Австрија. Нејзиниот татко е етнички Ром, а нејзината мајка Унгарка. Студирала и магистрирала Социологија на Централноевропскиот универзитетна кампусот во Варшава, со стипендија од Институтот отворено општество. Потоа студира антропологија во Британија, фокусирајќи се на Ромските прашања и култура. Во август 2003 година имала ќерка и син во 2007 година. Во 2012 година завршила докторат по социјална антропологија на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Јарока беше критикувана како апологет за односот кон Унгарските Роми од нејзината партија Фидес.[1] Таа, исто така, одбила да ја критикува кампањата на Фидес против Џорџ Сорос, што нашироко се сметало за антисемитско, и нападите на партијата врз нејзината Алма Матер, Централноевропскиот универзитет.[2]

Членства[уреди | уреди извор]

Јарока е претседателка на работната група на Европската народна партија за вклучување на Ромите и потпретседател на Комитетот за правата на жените и родовата еднаквост. Член е на Комитетот за граѓански слободи, правда и внатрешни работи, на Делегацијата за односи со Индија. и заменски член на Комисијата за вработување и социјални прашања, како и на Комисијата за човекови права.

Во 2014 година се пензионирала како европратеник, но се вратила на 15 септември 2017 година, откако Илдико Гал-Пелч го напуштил Европскиот парламент. Таа била избрана за Потпретседател на Европскиот парламент на 15 ноември 2017 година и реизбрана на истата функција на 3 јули 2019 година.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таа е мажена и има две деца.[4]

Други членства[уреди | уреди извор]

 • Ромски образовен фонд
 • Група на високо ниво на програма за ромска дипломатија
 • Европска информативна канцеларија за Ромите
 • Претходен член на одборот на Институтот отворено општество, Програма за стипендирање на Ромскиот Меморијален универзитет

Истражувачки активности[уреди | уреди извор]

 • Септември 2000-април 2002: Етнографско теренско истражување за асимилаторските тенденции на Ромите во Унгарија
 • Мај 1998-мај 2001: Социолошко истражување меѓу студенти Роми од Ганди Гимнациум, Унгарија
 • 2000 - 2003 Универзитетскиот колеџ во Лондон, докторски истражувања за етничките односи и економијата, идентитетот и радикализацијата во културната самопретставување на младите Роми во 8. Дистрикт, урбана сиромашна населба во Будимпешта

Награди[уреди | уреди извор]

 • Избран за млад глобален лидер во 2006 година од страна на Форумот на млади глобални лидери и Светскиот економски форум
 • 2006 и 2013 година награда за пратеник на годината во Европскиот парламент (МЕП) во категоријата Правда и фундаментални права
 • Доделена е наградата за екселенција на романското Министерство за надворешни работи за социјална интеграција на малцинствата во 2010 година
 • Наградена е со претседателски орден за заслуги на Унгарија за нејзината извонредна работа за време на унгарското Претседателство со Советот на ЕУ во 2011 година
 • Ја освоил наградата Сент Адалберт на Унгарското здружение на христијански интелектуалци во 2011 година
 • Награда на „Fundación Secretariado Gitano“ во 2012 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Balogh, Eva S. (2019-08-26). „Lívia Járóka, a Fidesz apologist at the expense of the Hungarian Roma“. Hungarian Spectrum (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-11-20. Посетено на 2021-11-20.
 2. Walker, Shaun (2020-12-05). „George Soros: Orbán turns to familiar scapegoat as Hungary rows with EU“. the Guardian (англиски). Посетено на 2021-11-20.
 3. „Dobrev és Járóka az Európai Parlament alelnökei lettek“. Index.hu. Посетено на 2019-07-03.
 4. parlament.hu - Biography

Надворешни врски[уреди | уреди извор]