Ливатче (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливатче
археолошко наоѓалиште
Ливатче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ливатче
Ливатче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Ливатче
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ливатче е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетот претставува населба од неолитско и бронзено време. Се наоѓа на околу 500 м југоисточно од селото, на рамниште што се наоѓа повисоко од старото корито на реката Црн Дрим. На просторот со површина од 60 х 30 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.