Либесдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либесдорф
Место во Остернинбургер Ланд
Грб на Либесдорф
Либесдорф во рамките на Германија
Либесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 75 м
Население 401  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034977
Координати 51°46′N 12°6′E / 51.767° СГШ; 12.100° ИГД / 51.767; 12.100Координати: 51°46′N 12°6′E / 51.767° СГШ; 12.100° ИГД / 51.767; 12.100

Либесдорф (германски: Libbesdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.