Либертадори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвајакилска средба (1822) between Simón Bolívar and José de San Martín, the greatest libertadores (liberators) of Spanish America.

Либертадори (шпански: Libertadores, „ослободувачи“) е поим со кој колективно се именуваат главните водичи на латиноамериканските војни за независност од Шпанија од Португалија. Овој поим е во спротивно значење со конквистадорите, кои биле шпански или португалски воени и политички лица кои ја ставиле Латинска Америка по шпанска или португалска управа.[1] За разлика од конвистадорите, либертадорите биле луѓе со европско потекло но родени во Латинска Америка. Тие биле од високата класа и често имале високо образование.

Либертадори[уреди | уреди извор]

портрет име
(раѓање–смрт)
одиграл клучна улога во независноста на одиграл клучна улога во наводи
Portrait of Simón Bolívar by Arturo Michelena.jpg Симон Боливар
Simón Bolívar
(1783–1830)
Колумбија, Венецуела, Еквадор, Перу, Панама и Боливија Венецуелска војна за независност
Восхитувачка кампања
Патрија Боба
Еквадорска војна за независност
Перуанска војна за независност
Боливиска војна за независност
[2]
José de San Martín (retrato, c.1828).jpg Хосе де Сан Мартин
José de San Martín
(1778–1850)
Аргентина, Чиле и Перу Аргентинска војна за независност
Преминување на Андите
Чилеанска војна за независност
Перуанска војна за независност
[3]
Iturbide Emperador by Josephus Arias Huerta.jpg Агустин де Итурбиде
Agustín de Iturbide
(1783–1824)
Мексико, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва и Костарика Мексиканска војна за независност
планирање на Игуалански план
[4]
Retrato del Gral. Manuel Belgrano - Atribuído a Francois Casimir Carbonnier.jpg Мануел Белграно
Manuel Belgrano
(1770–1820)
Аргентина, Боливија и Парагвај Британска инвазија на Рио де ла Плата
Мајска револуција
Парагвајска кампања
Аргентинска војна за независност
Боливиска војна за независност
[5]
Ohiggins.jpg Бернардо О'Хигинс
Bernardo O'Higgins
(1778–1842)
Чиле и Перу Чилеанска војна за незавиност
Аргентинска војна за независност
Перуанска војна за независност
[6][7]
Miguel Hidalgo.jpg Мигел Идалго и Костилја
Miguel Hidalgo y Costilla
(1753–1811)
Мексико Грито де Долорес
Мексиканска војна за независност
[8]
Mexico.JoseMariaMorelos.01.jpg Хозе Марија Морелос
José María Morelos
(1765–1815)
Мексико Мексиканска војна за независност
го напишал Сентимјентос де а Насион
[9]
RamonCastilla.jpg Рамон Кастиља
Ramón Castilla
(1797–1867)
Перу Перуанска војна за независност [10]
Andréssantacruz2.jpg Андрес де Санта Крус
Andrés de Santa Cruz
(1792–1865)
Боливија и Перу Боливиска војна за независност
Аргентинска војна за независност
Перуанска војна за независност
Еквадроска војна за независност
Конфедерациска војна
[10]
Juan Manuel Blanes - Artigas en la Ciudadela.jpg Хозе Гервасио Артигас
José Gervasio Artigas
(1764–1850)
Уругвај Британска инвазија на Рио де ла Плата
Португалска инвазија на Банда Ориентал
Португалско освојување на Банда Ориентал
Аргентиснак граѓанска војна
[10]
Lord Cochrane(2).jpg Томас Кокрејн
Thomas Cochrane
(1775–1860)
Бразил, Чиле Француски револуционерни војни
Наполеонови војни
Чилеанска војна за независност
Перуанска војна за независност
Бразилска војна за независност
[4]
Francisco de Miranda by Lewis B. Adams.jpg Франсиско де Миранда
Francisco de Miranda
(1750–1816)
Венецуела Американска револуционерна војна
Француска револуција
Венецуелска војна за независност
[11]
Mariano Moreno en su mesa de trabajo.jpg Маријано Морено
Mariano Moreno
(1778–1811)
Аргентина Мајска револуција
Аргентинска војна за независност
Парагвајска кампања
[12]
Portrait of Dom Pedro, Duke of Bragança - Google Art Project edited.jpeg Педро I
Pedro I
(1798–1834)
Бразил Бразилска војна за независност
Цисплатинска војан
Либерални војни
[13]
Gran marical de ayacucho.jpg Антонио Хозе де Сукре
Antonio José de Sucre
(1795–1830)
Боливија, Перу, Еквадор, Венецуела Венецуелска војна за независност
Еквадорска војна за независност
Боливиска војна за независност
Перуанска војна за независност
Војна помеѓу Гран Колумбија и Перу
[14]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Robert Harvey. Liberators: Latin America's Struggle for Independence. Woodstock, The Overlook Press, 2000. ISBN 1-58567-072-3
 • James Higgins (editor). The Emancipation of Peru: British Eyewitness Accounts, 2014. Online at https://sites.google.com/site/jhemanperu
 • Marion Lansing. Liberators and Heroes of South America. Boston, L. C. Page & Co., 1940.
 • Irene Nicholson. The Liberators: A Study of Independence Movements in Spanish America. New York, Frederick A. Praeger, 1968.
 • Pigna, Felipe (2010). Libertadores de América. Buenos Aires: Planeta. ISBN 978-950-49-2420-3.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Pigna, p. 9
 2. Pigna, pp. 135-192
 3. Pigna, pp. 195-272
 4. 4,0 4,1 Robert Harvey. Liberators: Latin America's Struggle for Independence. Woodstock, The Overlook Press, 2000. ISBN 1-58567-072-3
 5. Pigna, p. 55-91
 6. page 429 Robert Harvey. Liberators: Latin America's Struggle for Independence. Woodstock, The Overlook Press, 2000. ISBN 1-58567-072-3
 7. Pigna, pp. 93-133
 8. Lansing, pp. 15-39
 9. Lansing, pp. 39-59
 10. 10,0 10,1 10,2 Lansing, p. 121
 11. Pigna, pp. 13-52
 12. Lansing, pp. 119
 13. page 511, Robert Harvey. Liberators: Latin America's Struggle for Independence. Woodstock, The Overlook Press, 2000. ISBN 1-58567-072-3
 14. Lansing, pp. 219

Надворешни врски[уреди | уреди извор]